אחד הביטוחים היותר חשובים הנו ביטוח בריאות, וזאת כי אין לדעת מה יביא יום המחר. ביטוח בריאות נועד על מנת לכסות הוצאות עתידיות אשר נוגעות למגוון טיפולים רפואיים, כך שבתמורה לסכום יחסית נמוך, ניתן יהיה לקבל בעת הצורך שלל כיסויים משמעותיים עבור צרכים רפואיים.

אלו ביטוחים קיימים?

מי שעומד לעשות ביטוח בריאות, עשוי למצוא שעומדות לפניו שלוש אופציות עיקריות: ביטוח בריאות ממלכתי, ביטוח בריאות מטעם קופות החולים וביטוח בריאות פרטי. אם נעלה רזולוציה, נציין שביטוח בריאות ממלכתי זהה עבור כלל התושבים והוא ניתן באופן אוטומטי מטעם המדינה, כאשר הגבייה נעשית ישירות מתלוש המשכורת, ואילו חלק יחסי ממומן מכיס המדינה. ביטוח בריאות מטעם קופות החולים ניתן לבחירה, והוא כולל מגוון שירותי בריאות משלימים, כגון מגוון כיסויים אשר אינם מצויים בסל הבריאות. על מנת להרוויח מכך יש לשלם בנוסף למס בריאות גם תשלום חודשי נוסף – ישירות לכיס הקופה אליה משתייכים. לרוב ביטוח מעין זה מאפשר לבחור את המנתח או את הרופא הרצוי, לקבל עזרה במימון טיפולים בחו"ל, ליהנות מרפואה משלימה ואסתטית, לקבל השתתפות ברכישת אביזרים טיפוליים ותרופות, לקבל חוות דעת של מומחים וכדומה.

ביטוח בריאות פרטי

ביטוח בריאות פרטי ניתן לרכוש באופן עצמאי מאחת מחברות הביטוח, כאשר מסגרת זו של ביטוח מעניקה כיסוי נרחב וחשוב ביותר עבור שלל צרכים שאינם מכוסים בשתי הקטגוריות המצוינות. עוד ראוי לציין שביטוח פרטי אומנם מתפקד כשוק חופשי, אך יחד עם זאת הוא גם פועל תחת פיקוח צמוד. מה ניתן לקבל בביטוח בריאות פרטי שלא ניתן לקבל בביטוח בריאות אחר? ביטוח סיעודי פרטי, כיסוי עבור ניתוחים בארץ ובחו"ל, כיסוי עבור השתלות, ביטוח שמכסה טיפולים במחלות קשות, ביטוח תאונות אישיות, ביטוח נסיעות לחו"ל, מימון טיפולי שיניים, מימון מגוון תרופות שאינן מצויות בסל הבריאות ועוד. תשלום ההחזר שניתן למבוטח מחושב בהתאם לנוסחה הבאה – קיזוז סך התשלומים אשר קיבל המבוטח מטעם קופת החולים. אי לכך על מנת לקבל החזר, יש לפנות גם אל חברת הביטוח הפרטית וגם אל קופת החולים.

 

ביטוח בריאות

 

האם יש צורך לעשות ביטוח בריאות משלים לצד ביטוח פרטי?

אחת השאלות שחוזרות בתחום היא האם יש צורך לבצע גם ביטוח משלים וגם ביטוח פרטי. ובכן אין תשובה אחידה, אלא יש לבחון מה כוללים תנאי הפוליסה בביטוח הפרטי, ואף מומלץ ביותר להתייעץ עם יועץ ביטוח או עם סוכן ביטוח. חשוב מאוד לוודא כי סוכן הביטוח אינו מחובר לחברת ביטוח מסוימת. בדיקה שכזאת עשויה למנוע ביטוח כפול עבור אותו שירות, אך אם בכל זאת מגלים שישנו כיסוי כפול, ניתן לתבוע החזר בהתאם לתקרת הפיצוי המוגדרת בכל אחד מהביטוחים. בדרך זו ברור ללא ספק כי ביטוח בריאות פרטי יוצא משתלם – איך שלא בוחנים את הסיטואציה.

חשוב לדעת

כל אדם בכל גיל ובכל מצב רפואי יכול לבחור את סוג הביטוח הנכון והמתאים עבורו, כאשר הפרמיה נקבעת בהתאם לסוג הכיסוי ובהתאם למצב הרפואי פיזי של כל מבוטח. עוד ראוי לדעת כי לאחרונה נעשו שינויים בתחום רפורמת הביטוח. כך שבין היתר גם טוב לדעת כי אדם אשר הצטייד בביטוח פרטי לפני שינויי הרפורמה יוכל להמשיך ליהנות מתנאי הפוליסה הקיימים. אך יחד עם זאת הוא גם יוכל לבטל ולשנות פוליסה.