קרנות ההשתלמות, שהיו מוכרות בעבר בעיקר לשכירים, משמשות היום גם עצמאיים רבים כאפיק חסכון עם יתרונות רבים, הנועד, במרבית המקרים, גם כחיסכון פנסיוני. ישנן כיום לא מעט קרנות השתלמות ואפיקי השקעה רבים, שמהם ניתן לבחור, מה שהופך את בחירתה של קרן השתלמות לעצמאים למשימה לא קלה. איך בכל זאת מתמודדים עם המשימה הזו ומאתרים את הקרן המתאימה? התשובה, לפניכם.

 

כלים עבור השוואת קרנות השתלמות לעצמאים

 

מחפשים קרן השתלמות לעצמאים? חשוב שתכירו את השוק ואת אפיקי ההשקעה שהוא מציע. על פי משרד האוצר, ישנן כיום למעלה מ-600 קרנות השתלמות, פוליסות ביטוח מנהלים וגם קופות גמל, כחלק ממסלולי השקעה שונים. המשמעות של כך היא מספר גדול מאד של קרנות השתלמות ובלבול רב בקרב התוהים באיזה אפיק לבחור. כחלק מההשוואה, מוצעים מחשבונים מיוחדים, העוזרים לבחון את הקרנות הקיימות כיום, תוך התייחסות לפרמטרים שנבחרו מראש. כמו: החברה המנהלת (אלטשולר שחם, ילין לפידות, אי.בי.אי, אנליסט, אקסלנס, הראל, פסגות ועוד), ההתמחות של כל קרן (מניות, אג"ח, מט"ח, מדד, שקלי או כללי) וגודל הקופה. לאחר הגדרת הנתונים, ניתן לראות סקירה על קרנות ההשתלמות המוצעות כיום (כמה מאות) על פי חלוקה לתשואה בשנה האחרונה, לתשואה ב-5 השנים האחרונות, למדד שארפ ולגובה דמי הניהול.

השוואת קרנות השתלמותאיך משווים נכון

 

המידע שמופיע במחשבונים אלה נאסף על ידי משרד האוצר ונחשב כעדכני. הוא מהווה בסיס לקבלת ההחלטות ולבחינתה של כל קרן וקרן, בכל הקשור למידת האטרקטיביות שלה. לאלה, שאינם בקיאים בתחום, ומונחים כמו אג"ח, מט"ח ודמי ניהול נשמעים להם שפה זרה, ישנה אפשרות לקבל ייעוץ מהמומחים בתחום, המגיעים מהענף עצמו ומכירים אותו היטב. במהלך הייעוץ נבחנות נקודות שונות, הנדרשות ליועץ על מנת להציע למתעניין בקרן ההשתלמות את המסלול הנכון לו ביותר.

 

למשל, גילו של המשקיע. לעצמאים, הבוחרים להשקיע בקרן השתלמות בגיל צעיר, כדאי לבחור קרן השתלמות לעצמאים המתבססת על אפיקי השקעה מנייתיים. לעצמאיים, המעוניינים להתחיל להפקיד לקרן השתלמות בגילאים מבוגרים יותר, קרוב לגיל הפרישה, כדאי לבחור קרן השתלמות המתמקדת באפיקי השקעה שהם מוטי אג"ח ועם חלק מנייתי קטן. החוששים מקבלת החלטה לכאן או לכאן, יכולים לבחור קרן השתלמות לעצמאים במסלול שהוא כללי. באופן זה, מנהל ההשקעות של הקרן יכול לבחור, בצורה גמישה, את התמהיל של הקרן עצמו, הכולל לרוב הן אג"ח והן מניות.

 

תשואה כפרמטר חשוב שיש לקחת בחשבון

 

מי שמחפש קרן השתלמות לעצמאים נדרש, כאמור, להתייחס לפרמטרים רבים. אחד מהם הוא התשואה. כדאי מאד להקפיד להתייחס לבחינת התשואה למשך תקופה של 3 שנים לפחות ולא פחות מכך. תשואה לטווח הארוך היא רלוונטית עבור החוסך, שכן קרן ההשתלמות משמשת פעמים רבות כחיסכון לגיל הפרישה או לצורך מענה אחר, המאפשר מימושה לאחר מספר רב של שנים. למשל, עצמאי החוסך בקרן ההשתלמות כסף שנועד לממן את לימודי ילדיו באוניברסיטה. את כל אלה, כדאי לבדוק גם תוך התייחסות לסיכון בהשקעות, אותו ניתן לראות על פי מידת התנודתיות של אותה הקרן.