חסכון פנסיוני הינו אחד מתוך 4 מוצרי חסכון שיושבים תחת תקנות קופות הגמל: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קופת גמל וקרן השתלמות.
מדינת ישראל מחייבת את ציבור השכירים בישראל בחסכון פנסיוני החל משנת 2008 על פי חוק פנסיה חובה לשכירים והחל משנת 2017 נכנס לתוקף חוק פנסיה לעצמאים.

במקביל לחובה המוטלת על הציבור, מעניקה המדינה לציבור הטבות מס על חסכונות אלו ב-2 דרכים:

-פטור ממס על רווחי ההון שמצטברים בחסכון, מדובר בפטור משמעותי שכן מס רווחי הון הינו 25% מהרווח.

-הטבות מס בעת ההפקדה לעצמאים , לשכירים ומעסיקים. ההטבות בהפקדה מגיעות בצורה של ניכוי וזיכוי.

חסכון פנסיוני – אפשרויות והצעות

 

קופת גמל 

הינה תכנית חסכון לגיל פרישה המיועדת להבטחת הכנסה ברגע הפרישה מהעבודה כקצבה (כל ההפקדות החל מינואר 2008 יתקבלו כקצבה). יחד עם זאת חשוב להבין כי קופת גמל מוגדרת כקופה לא משלמת לקצבה אלא קופה שרק חוסכת כספים לקראת גיל פרישה. קופת הגמל בעצם הינה מכשיר חסכון המניב רווח באמצעות השקעה בכל מיני נכסים ומסלולים בשוק ההון. מלבד התשואות חשוב לא פחות להתאים את מסלול ההשקעות בקופת הגמל לצרכיו האישיים של כל חוסך.

* הקופה אינה מכילה כיסוי ביטוחי, אלא חסכון בלבד.

 

קרן פנסיה

הינה תכנית חסכון לגיל פרישה אשר משלבת בתוכה אלמנטים ביטוחים בסיסיים: ביטוח שאירים (כיסוי במקרה פטירה לאלמן/אלמנה וליתומים עד גיל 21) וביטוח נכות (מוכר יותר ככיסוי לאובדן כושר עבודה). קרן פנסיה הינה מכשיר חסכון המניב תשואה לעמיתיו באמצעות השקעת כספים בנכסים ובמסלולים שונים בשוק ההון ובשווקים נוספים. מלבד התשואות חשוב לא פחות להתאים את מסלול ההשקעות וכן את מסלול הכיסוי הביטוחי לצרכיו האישיים של כל חוסך.

* הקרן אינה מכילה ביטוח אלא כיסוי ביטוחי בערבות הדדית של החברים בקרן הפנסיה.

בקרן פנסיה יש תקנון הנתון לשינוי והיא אינה מהווה הסכם ביטוחי מול החברה המנהלת.

 

חסכון פנסיוני

ביטוח מנהלים

הינו פוליסה לשם חסכון לקראת גיל פרישה. הפוליסה משלבת אלמנטים ביטוחים רבים דוגמת ביטוח חיים וביטוח אובדן כושר עבודה. ביטוח מנהלים הוא בעצם מכשיר חסכון המניב תשואה לעמיתיו באמצעות השקעת הכספים בנכסים ובמסלולים שונים בשוק ההון ובשווקים נוספים. מלבד התשואות חשוב לא פחות להתאים את מסלול ההשקעות וכן את גובה הביטוח לצרכיו האישיים של כל חוסך.

* מדובר בפוליסה מול חברת ביטוח שהינה מחויבת לעמוד בתנאי הפוליסה ללא אפשרות לשינוי תנאים.

 

קרן השתלמות

הינה תוכנית חסכון לטווח בינוני לשכירים ועצמאיים המציעה שפע של יתרונות לכל לקוח. קרן השתלמות היא תכנית חסכון שנועדה במקורה לשמש למימון גמול השתלמות ובפועל מטרתה היא להיות תכנית חסכון. קרן ההשתלמות הינה אפיק חסכון שכבר בעת ההפקדה נהנה המפקיד מהטבות מס, זהו מוצר החסכון היחיד המנוהל בשוק ההון והרווחים בו פטורים ממס רווחי הון. ישנם מסלולי השקעה שונים ומגוונים אשר מתאימים לצרכים של כל משקיע וחוסך.

* כעבור 6 שנים מיום פתיחת קרן השתלמות הכספים בה הופכים להיות נזילים וניתן למשוך אותם.