האם החלוקה המבדילה שנערכה בין יועץ פנסיוני לסוכן פנסיוני מונעת מן הסוכן הפנסיוני לתת לך ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי? האם באמת רק יועץ פנסיוני יכול לתת לך ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי? מסתבר שהתשובה איננה ברורה וחד משמעית כפי שמנסים לגרום לנו לחשוב, ובמאמר הבא נעלה מספר נקודות שיבהירו מדוע הדברים אינם כה חד משמעיים.

 

הגדרת הליווי הפנסיוני

מה החלוקה של אנשי המקצוע

מה מספק הסוכן הפנסיוני

 

מי מוסמך לספק ליווי וייעוץ פנסיוני 

על פי הגדרת החוק, סוכן פנסיוני אינו מוסמך לייעץ ואינו מורשה לכנות את עצמו יועץ פנסיוני. זאת משום שעל פי ההגדרה, יועץ פנסיוני מומלץ חייב להיות אובייקטיבי לחלוטין וחסר פניות, על מנת שיוכל לתת לך את הייעוץ הטוב ביותר. סוכן פנסיוני, למרות הידע והניסיון הרבים שיש לו, אינו מורשה להציג את עצמו כיועץ אובייקטיבי, מכיוון שהוא עובד עם מספר חברות מסוימות המשלמות לו עמלות בעבור כל חוזה שנחתם דרכו.

קצת היסטוריה

התיקון שעל פיו נערכת כיום ההבדלה בין יועץ פנסיוני לסוכן פנסיוני בא לפתור מצב של חוסר בהירות ובלבול בשוק הביטוח הפנסיוני. הכוונה הייתה להבהיר לציבור את ההבדלים בין בעלי הגדרות תפקיד שונות, ולתת בידי כל אחד כלים לבחור את הפנסיה המתאימה ביותר עבורו. למרבה הצער, לא בטוח שהתיקון עשה את שלו, ונראה כי ריבוי ההגדרות ובעלי התפקידים השונים רק מחריף את הבעיה.

הגדרה

יועץ פנסיוני מוסמך להעניק ייעוץ פנסיוני ללקוחותיו, אינו תלוי באף אחת מחברות הביטוח ואינו משוחד לטובת אף אחת מהחברות הללו. הוא מקבל עמלה זהה מכל חברות הביטוח ולכן אינו מוטה לטובת אחדות מהן, וביכולתו להעניק שירות אובייקטיבי ללקוח.

סוכן פנסיוני, לעומת זאת, מוסמך למכור לך את תכניות הפנסיה ואת הביטוחים הטובים ביותר עבורך, כולל ביטוח מנהלים, ביטוח סיעודי פרטי או ביטוח אובדן כושר עבודה. סוכן פנסיוני משווק מוצרים של חברות נבחרות על פי שיקוליו המקצועיים. מכיוון שאינו עובד עם כל החברות, הוא נחשב כפחות אובייקטיבי מיועץ פנסיוני.

 

ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי

במבחן המציאות

בפועל, המצב הוא כזה, שיועצים פנסיוניים נחלקים לשני סוגים עיקריים:

 

· יועצים פנסיוניים של בנקים – אלו יועצים המועסקים על ידי הבנק. השירות שלהם ניתן חינם, אולם ברור כי אינם אובייקטיביים, וכי ימליצו לך על הקופות ועל הביטוחים של החברות שעמן עובד הבנק. בנוסף לכך, יועץ פנסיוני של הבנק עובד עבור הבנק ולא עבורך.

· יועצים פנסיוניים מומלצים עצמאיים – אלו יועצים מצליחים ומנוסים הגובים שכר בהתאם, ולא כל אחד יכול להרשות לעצמו להוציא סכומים כה גדולים על ייעוץ פנסיוני.

 

בוודאי תרצו לדעת מה קורה במציאות עם הסוכנים הפנסיוניים. ובכן, הסוכנים הפנסיוניים אמנם עובדים עם חברות נבחרות ומקבלים עמלות על כל לקוח חדש שמגיע דרכם, אולם יהיה זה לא סביר להניח כי סוכן פנסיוני מקצועי ואמין יבחר את החברות שאיתן הוא עובד רק על פי הסכום שהחברה מעבירה לחשבון הבנק שלו. יותר סביר להניח כי הסוכן בוחר את החברות שמציעות את פתרונות החיסכון הפנסיוני הטובים ביותר, ומתוך חברות אלו יבחר לייצג את החברות שמציעות לו וללקוחותיו את התנאים הנוחים ביותר. אחרי הכל, האמינות שלו נבנית מבחירה זו, והאינטרס שלו הוא לבחור את הטוב ביותר.

כיצד, אם כן, ניתן לקבל ייעוץ אובייקטיבי מסוכן פנסיוני?

על מנת לקבל סיוע אובייקטיבי מסוכן פנסיוני, עליכם לבחור בסוכן מקצועי, מנוסה ואמין. בקשו לדבר עם לקוחות של הסוכן וקבלו מהם המלצות וחוות דעת על הטיפול שקיבלו. כמו כן, בקשו את רשימת החברות שאיתן עובד הסוכן, וודאו כי חברות הביטוח המובילות כלולות ברשימה. לאחר ניתוח מצבכם, לרבות השוואת קופות גמל, הסוכן ירכיב עבורכם את חבילת הפנסיה הטובה ביותר. סוכן ביטוח מקצועי יעבוד עם חברות ביטוח המספקות את מיטב שירותי הביטוח והחיסכון הפנסיוניים. הוא גם מכיר את המוצרים של החברות שאיתן הוא עובד על בוריים, ולכן ידע למצוא בין שלל האפשרויות שחברות אלו מציעות את האופציות המתאימות ביותר עבורכם.