לתכנית פנסיה אטרקטיבית המותאמת באופן מלא ללקוח יש שורה ארוכה של יתרונות כלכליים. גם אם בנקודת הזמן הנוכחית זה עלול להיראות לכם מורכב להפקיד כספים מההכנסות השוטפות שלכם לתכנית פנסיה, לאורך זמן זו ההחלטה הנכונה היחידה. תכנית פנסיה תאפשר לכם לצבור רווחים נאים מאד שישמשו אתכם בעת הצורך, בשנים שבהן העבודה כבר לא תמלא תפקיד מרכזי בחייכם. בנוסף לכך יש לה יתרונות גם בהווה, בעיקר הטבות מס שמקבלים על הפקדות. בתחום מורכב כמו הפנסיה, קל מאד ללכת לאיבוד או לבחור בסופו של דבר בהצעה בלתי משתלמת או שאינה מתאימה לאדם הספציפי. רק ליווי פנסיוני אובייקטיבי, שיכול להיות מוענק על ידי יועץ פנסיוני המעניק ייעוץ אובייקטיבי לפנסיה או סוכן פנסיוני המעניק ליווי והכוונה פנסיונית, יוכלו לעשות את העבודה.

 

יועץ פנסיוני אובייקטיבי

 

כל הסיבות לפנות לקבלת ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי

אנשים רבים מבלבלים בין יועץ פנסיוני לבין סוכן פנסיוני, ולכן קודם כל חשוב להזכיר את ההבדלים הקיימים ביניהם. שני אנשי המקצוע האלה מעניקים סיוע והכוונה שבאמצעותם יוכלו הלקוחות שלהם לבחור בסופו של יום בתכנית הפנסיה האידיאלית עבורם והמתאימה ביותר לצרכים שלהם בהווה וגם בעתיד. בכוחו של כל אחד מבעלי המקצוע לאפשר חיסכון כלכלי עצום עם הזמן, מכיוון שכל הבדל מינורי בתכנית הפנסיה צפוי להיות בעל השפעה גדולה מאד לאורך זמן. אם מוסיפים לכך את העובדה שסעיפי הפנסיה הם מרובים ואינם בהכרח חד משמעיים או ברורים לאזרח הממוצע, בעיקר מאז שנכנס לתוקף חוק פנסיה חובה, מבינים עוד יותר מדוע לא כדאי לקבל לבד את אחת ההחלטות החשובות ביחס לחיים שלנו.

 

היתרונות של פנייה לאיש מקצוע נכונים הן במקרה של יועץ פנסיוני והן במקרה של סוכן פנסיוני, אבל אין המדובר באותו סיוע. אז מהם ההבדלים? ובכן, ליועץ פנסיוני מומלץ אין זיקה למוצרים שהוא מייעץ לגביהם. הוא מבצע לרוב סקירה של האפשרויות בתחום – שיכולה להיות רוחבית יותר או פחות – וממליץ ללקוח שלו על תכנית מבין כלל המסלולים. גם סוכן פנסיוני מעניק ליווי מתמשך ואת ההכוונה, אבל יש לו זיקה למוצרים שהוא יכול להציע. חשוב לציין שגם במצב הדברים הזה יש מקום משמעותי מאד לבדיקה שהוא מבצע לטובת הלקוח שלו. סוכן יכול לשווק מספר תכניות פנסיה במקביל, מה גם שכל תכנית פנסיה כוללת אלמנטים רבים שניתן לשנות ותמהילים מגוונים שאפשר ליצור.

 

הבדל נוסף שיש להתייחס אליו הוא ברמת התשלום. לרוב נשלם על ייעוץ פנסיוני חד פעמי או תקופתי סכום של כמה אלפי שקלים. לעומת זאת, הרווחים של הסוכן הפנסיוני ייגזרו בדרך כלל מהרווח של הגופים הפנסיוניים עצמם.

יועץ פנסיוני אובייקטיבי פנסיה מול סוכן פנסיוני: מה באמת מומלץ?

אנשים רבים מתלבטים בין סוכן פנסיוני לבין יועץ פנסיוני, וההתלבטות הזו בהחלט במקום. האמת היא שקשה לספק לה תשובה חד משמעית, מכיוון שכל מקרה צריך להישקל לגופו וכל אדם בוחר עצמאית את צורת הסיוע שמתאימה לו. בכל מקרה, יש להיזהר ולזכור שזהו תחום שאינו רק שחור ולבן. כך ,למשל, יש שטוענים כי ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי במהותו יהיה מומלץ יותר עבור הלקוח עקב העובדה ש"אין ליועץ אינטרסים זרים". מן העבר השני של המשוואה, הסיכון הגדול הוא שהיועץ לא יכיר ברמה המספקת את המוצרים שהוא מייעץ לגביהם (הרי יש אינספור אפשרויות). לכן יכול להיות שהזיקה של הסוכן הפנסיוני למוצרים מסוימים תהפוך ליתרון משמעותי. הסוכן יכיר במידה המלאה ביותר כל מוצר, יבין מהם היתרונות שהוא מספק ויידע לנתח לעומק את ההתאמה שלו ללקוח. בכל מקרה חייבים לוודא שאיש המקצוע הוא אכן מנוסה ובקיא בתחום.

 

בשני המקרים, הסיוע של בעל המקצוע אינו מסתכם לרוב בהכוונה של הלקוח לעבר תכנית הפנסיה המתאימה לו. גם הסוכנים וגם יועצים פנסיוניים מומלצים עשויים להתנהל בשמו אל מול הגופים הפועלים בשוק הפנסיה ולשפר למענו את תנאי קרן הפנסיה (בעיקר מבחינת קרן הניהול). מהבחינה הזו יכול בהחלט להיות שהיתרון יהיה של הסוכן הפנסיוני. הוא מקיים יחסי עבודה עם הגופים הפנסיוניים שהוא משווק, מה שעשוי להעניק לו יותר כוח מיקוח בבואו לשפר את תנאי הלקוחות שלו.